Jak dbać o skórę latem
Jak należy dbać o skórę wystawioną na działanie promieni słonecznych
Lato nie ustaje. Prognozy pogody na nadchodzące dni nadal wskazują, iż czeka nas fala upałów. A jak upały to także i słońce, którego wpływ z jednej strony działa pozytywnie na skórę i całe nasze samopoczucie pozwalając uzupełnić niedobory witaminy D, z drugiej zaś długotrwała ekspozycja na jego działanie stwarza ryzyko poparzeń skóry, wpływa na przyspieszenie procesu jej starzenia i może powodować nieestetyczne przebarwienia.
Jak uniknąć poparzeń skóry
Aby uniknąć negatywnych skutków tak upragnionego słońca musimy się bezwzględnie i stale przed nim chronić i dbać o kondycję naszej skóry. Nie oznacza to jednak, że musimy zakrywać ubraniem całą powierzchnię naszego ciała. Wręcz przeciwnie, kąpiele słoneczne nie tylko powodują, że nasza skóra wygląda promienniej i jest pięknie opalona, przez co i my czujemy się po prostu lepiej, ale i wpływają na nasze zdrowie, choćby przez zwiększoną produkcję witaminy D.
O kondycję naszej skóry dbamy cały rok
O zdrowie skóry dbamy cały rok. I musimy o tym pamiętać nie tylko przed ekspozycją na słońce. Niezmiernie ważny jest odpowiedni poziom beta-karotenu, będącego naturalnym filtrem chroniącym nas przed poparzeniami, który występuje w naturalnej postaci chociażby w marchwi, ale można go także suplementować. Drugim elementem ochrony skóry jest właściwy filtr UV, a dokładniej krem z takim filtrem.
UVA, UVB, a może PPD i SPF, co to znaczy
Opakowania kremów i preparatów z filtrem przeciwsłonecznym oznaczone są informacją o rodzaju promieniowania słonecznego, przed którym chroni filtr oraz o stopniu tej ochrony. SPF, bo takim skrótem się to oznacza wskazuje, iż filtr chroni przed promieniowaniem UVB, a liczba podana obok to wysokość filtra, z której dowiemy się ile razy dłużej możemy przebywać na słońcu po posmarowaniu się danym kremem z filtrem w porównaniu z czasem, który możemy spędzić na słońcu bez ochrony. O ochronie przed promieniami UVA informuje skrót PPD bez żadnych oznaczeń liczbowych.
Jakie filtry przeciwsłoneczne stosować
Poziom ochrony, a za tym wybór wysokości filtra zależy od fototypu naszej skóry. Ogólna zasada jest taka, iż im ciemniejszą mamy karnację tym mniejszego filtra będzie potrzebowała nasza skóra aby nie została narażona na negatywne skutki działania promieni słonecznych. Jednakże, jak już była o tym mowa, na wysokość filtra ma również wpływ czas, który chcemy spędzić na słońcu – im dłużej zamierzamy się opalać, tym większy filtr powinniśmy zastosować. Zaleca się, aby przy kilkugodzinnej kąpieli słonecznej, dla karnacji bardzo jasnej stosować co najmniej filtr SPF 30, dla karnacji jasnej SPF 20, z kolei dla karnacji ciemnej SPF między 8 a 15. Należy także pamiętać, aby kosmetyk z filtrem stosować na około 15 minut przed opalaniem.
Ile kremu z filtrem zastosować
Jest prosta zasada. Kremu z filtrem używamy dużo. Ma nas chronić. Popularna zasada mówi, iż należy zastosować ilość kremu równą takiej jaką wyciśniemy z na długość dwóch palców. Taka ilość kremu zastosowana na twarz, podobna na ramiona, ręce, plecy i inne okolice ciała, gwarantuje nam, iż nie ulegniemy poparzeniu słońcem.
Stosowanie kosmetyków z filtrem UV na pewno uchroni naszą skórę, zarówno twarzy jak i całego ciała przed niekorzystnym wpływem słońca i pozwoli nam cieszyć się zarówno długotrwałą piękną opalenizną, jak i zdrową skórą i dobrym samopoczuciem.
Odwiedź Gabinet Medycyny Estetycznej JSK Dentysta w Elblągu i dowiedz się więcej
Aby dowiedzieć się więcej jak dbać o skórę oraz jakie zabiegi stosować aby nasza skóra była piękna i jędrna zapraszamy na konsultację z lekarzem do Gabinetu Medycyny Estetycznej JSK Dentysta w Elblągu.